Bolesť močového mechúra dokáže do života priniesť aj samotné peklo. Neustále, naliehavé podnety na močenie, bolestivé močenie, nočné bdenie a nespavosť môžu človeku s týmto stavom zhoršiť život. Čo môže byť ešte bolestivejšie, je veda a nekompetentnosť odborníkov. Nie je za tým známa príčina ani liek na IC (Intersticiálnu cystitídu). Zástupkyňa integratívnej medicíny, Soyona Rafatjah, porozprávala Bustle o tom, ako sa jej pacientom podarilo zistiť, čo bolo za ich Syndrómom bolestivého močového mechúra.

bolesť močového mechúra
Fotografia od Sharon McCutcheon na Unsplash

V lekárskej profesii stále neexistuje konsenzus o tom, odkiaľ Syndróm bolestivého močového mechúra pochádza a ako by mohol byť trvalo asymptomatický. Nižšie sú uvedené niektoré príbehy, v ktorých pacienti s IC prišli na koreň svojho problému, aby mohli byť liečení a ich príznaky vyriešené alebo zmiernené. A tak porazili svoju bolesť močového mechúra. Pre tých, ktorí sa nedokázali zbaviť symptómov IC, situácia nie je taká, že by si nedostatočne preskúmali pozadie svojho problému – na každého jednoducho môže fungovať iná liečba.

Tieto príbehy môžu dať ľuďom, ktorí žijú s veľkou bolesťou močového mechúra, nádej, že jedného dňa bude existovať riešenie ich sťažností. Ale treba si zároveň uvedomiť, že aj po zistení základnej príčiny môže stále dôjsť k recidíve.

Hannah, 23, má dysfunkciu panvového dna

Hannah trpela opakujúcimi sa bakteriálnymi, plesňovými vaginálnymi infekciami a prechladnutiami. Svaly panvového dna sa od bolesti stále napínali, aj keď infekcie prešli. Jej gynekológ jej už nevedel pomôcť, a tak Hannah navštívila špecialistu na panvové dno. Tu vyšlo najavo, že pri zápaloch močových ciest šklbajú svaly okolo panvy, čo bohužiaľ často spôsobuje aj bolesti. To platí najmä v prípade, že osoba prekonala viacero infekcií močových ciest v relatívne krátkom čase. Vtedy sa svaly panvového dna nie vždy uvoľnia. Veľa veľa pacientov s IC môže zlepšiť svoj stav, oplatí sa navštíviť odborníka, ktorý sa do spevnenia panvového dna rozumie. 

bolesť močového mechúra
Fotografia od Dmitriy Frantsev na Unsplash

Megan, 45, má Syndróm priepustného čreva

Megan zažila jeden z najhorších stavov u ľudí s IC. Vyskúšala doplnky stravy, diéty na radu svojich lekárov, ale žiadna z nich nepriniesla trvalé zlepšenie jej symptómov. Skončila v ústave pre potravinové intolerancie, kde jej lekár zistil, že trpí intoleranciou ovocia. Do krvného obehu sa jej dostávali kúsky ovocia z črevného systému, ktoré dráždili močový mechúr. Megan prešla na GAPS diétu, kde vynechala zo svojho jedálnička ovocie. Nech to znie akokoľvek jednoducho, jej príznaky sú teraz preč.

Laura, 51, má premnožené baktérie Candida

Candida je druh huby, ktorá zodpovedá aj za vaginálne infekcie a rozvoj ústnej huby. No možno ju nájsť v mnohých častiach nášho tela, vrátane močového mechúra. V prípade Laury, viedli opakujúce sa liečby antibiotikami k množeniu Candidy, čo spôsobilo jej opakujúce sa ťažkosti. Jej lekár pristupoval k prípadu holisticky a pomohol Laure zotaviť sa paleo diétou a probiotikami odolnými voči antibiotikám. Rozmnoženie Candidy môže viesť k zápalu a dokonca k syndrómu priepustného čreva. Ten je jednou z hlavných príčin Syndrómu bolestivého močového mechúra.

bolesť močového mechúra
Fotografia od Farhad Ibrahimzade na Unsplash

Lauren, 35, má chronickú infekciu močových ciest

Keď Lauren v roku 2016 prvýkrát pocítila príznaky infekcie močových ciest, navštívila svojho lekára, ktorý jej odporučil šesťtýždňovú kúru antibiotík. Lauren pokračovala v užívaní liekov počas predpísaného obdobia a jej kultivácie boli už negatívne, ale jej symptómy neustúpili. Jej lekár podrobil Lauren mnohým bolestivým vyšetreniam, ktoré ju napokon natoľko oslabili, že nemohla pracovať. Čoskoro jej diagnostikovali IC a povedali jej, že si musí byť istá, že bolesť zostane súčasťou jej života. Lauren nepoľavila v jej snahe, navštívila špecialistu v Londýne, ktorý si pomocou kultivácií moču všimol, že Lauren má chronickú infekciu močových ciest a odporučil jej cielenú šesťtýždňovú kúru antibiotík. Lauren trpezlivo brala liečbu a teraz žije svoj každodenný život asymptomaticky.

Zdroj článku: Bustle (2019)

Ďalšie tipy pomáhajúce pri liečbe príznakov opakujúcich sa bolestí močového mechúra:

Jednou z hlavných ochranných vrstiev močového mechúra je glykozaminoglykánová (GAG) vrstva, ktorú tiež posilňuje UNISIS, prvý produkt súkromnej značky DiamondLily. Účinnosť doplnku stravy je preukázaná klinickými štúdiami, objednať si ho je možné kliknutím TU.

Výživový doplnok stravy Alkapure s obsahom glycerofosfátu vápenatého znižuje dráždivý účinok niektorých potravín a nápojov na močový mechúr. Objednať si ho môžete TU.

Prečítajte si viac článkov na túto tému:

Syndróm bolestivého močového mechúra

Diéta na bolesť močového mechúra – 7 tipov

Najlepšie tipy na prechladnutý močový mechúr