Ľudia, ktorí mávajú často prechladnutý močový mechúr, môžu v skutočnosti mať Sydróm bolestivého močového mechúra. Zažívajú príznaky podobné ako pri zápale močových ciest, ale v skutočnosti nejde o bakteriálnu infekciu. Ich symptómy môžu vyvolávať rôzne faktory a podnety z ich okolitého prostredia, fyzická aktivita alebo aj diéta. A preto si môžu pomôcť mnohými úľavami v životnom štýle. Mysleli by ste si, že je úplne jedno, aký šport robíte alebo aké oblečenie nosíte? Vôbec nezanedbateľným hľadiskom nie je ani výber materiálov na oblečenie a kozmetiku, ktoré zasiahnu vaše telo. A preto dbajte na kvalitu pri výbere vášho sprchového gélu, šampónu či saponátu. V správnom a pohodlnom oblečení sa predsa ľahšie relaxuje a zvláda nepríjemné príznaky podráždeného močového mechúra.

prechladnutý močový mechúr

Najlepšie zo všetkých!

V prvom rade, je veľmi dôležité, aby kozmetika, ktorá sa dostane na vašu pokožku, neobsahovala dráždivé a odvodňujúce látky – najmä tá, na intímne čistenie. Napríklad, vaginálna sprcha môže potenciálne poškodiť pošvovú stenu. Naruší jej zdravú flóru, a to veľmi sťažuje zotavenie u ľudí so Syndrómom bolestivého močového mechúra.

Vaginálna suchosť je charakteristickým príznakom nástupu Syndrómu bolestivého močového mechúra. Každá chemikália, ktorú používate na pranie spodnej bielizne a posteľnej bielizne, pôsobí na vašu pokožku, a to aj na intímnych miestach. Jej ochrane treba preto venovať zvýšenú pozornosť.

Oblečenie hrá tiež dôležitú úlohu

Najideálnejšie je samozrejme bavlnené spodné prádlo. Syntetické textílie sa pacientom s prechladnutím močového mechúra neodporúčajú. Oblečenie z prírodnej bavlny alebo hodvábna posteľná bielizeň zvýši váš komfort a farebné oblečenie vám pridá na nálade. Pri kúpe nového oblečenia ho nikdy nezabudnite najskôr vyprať. Ak je to možné, podľa ročného obdobia uprednost sukne a šaty.

prechladnutý močový mechúr

Úloha pravidelného cvičenia a chôdze

Keď pociťujete najhoršie príznaky cystitídy, možno sa vám vôbec nechce výjsť von z domu a myšlienka na cvičenie sa vám zdá vzdialená. Človek má v tomto momente pocit, akoby mu do močového mechúra bodali nožom a myšlienka na minimálny pohyb sa mu tiež zdá takmer nemožná.

Mali by ste však vedieť, že aj najmenšia fyzická námaha je obrovským prínosom pre vaše zotavenie. Môže pomôcť pri zmierňovaní vašich príznakov, a to ako po psychickej, tak aj po fyzickej stránke. Cvičenie pomáha posilniť svaly a cviky na panvové dno sú nápomocné najmä tam, kde sa vyskytujú najväčšie bolesti.

Joga a meditácia prispievajú k relaxácii a uvoľneniu.

Ľahké plávanie môže tiež pomôcť úľave pri Syndróme bolestivého močového mechúra. No treba byť veľmi opatrný kvôli teplote vody a baktériám v nej. Je vhodné vybrať si bazén, ktorý je namiesto chlóru dezinfikovaný napríklad brómom. Rozhodne sa ale vyhýbajte čerstvo chemicky ošetrenej vode. Neprehĺtajte vodu v bazéne a po plávaní nikdy nezostávajte v mokrých plavkách!

Ďalšie tipy pomáhajúce pri liečbe príznakov opakujúcich sa bolestí močového mechúra

Jednou z hlavných ochranných vrstiev močového mechúra je glykozaminoglykánová (GAG) vrstva, ktorú tiež posilňuje UNISIS, prvý produkt súkromnej značky DiamondLily. Účinnosť doplnku stravy je preukázaná klinickými štúdiami. Objednať si ho možete kliknutím TU.

Prečítajte si viac:

Syndróm bolestivého močového mechúra

Prechladnutý močový mechúr?

Diéta na bolesť močového mechúra – 7 tipov