Ľudia so Syndrómom bolestivého močového mechúra alebo Intersticiálnou cystitídou (IC) už vedia, že niektoré jedlá a nápoje môžu dráždiť sliznicu močového mechúra. Tým sa ešte viac zhoršuje už aj tak mierna bolesť močového mechúra, ktorú zažívajú. Ako teda zistíte, ktoré zložky spôsobujú, že sa vaše príznaky zhoršujú? S našimi tipmi si môžete usporiadať myšlienky a ľahšie zistiť, ktoré potraviny sú pre vás vhodné a ktorým je lepšie sa (na chvíľu) vyhnúť.

bolesť močového mechúra

V prvom rade, veďte si potravinový denník svojej IC diéty. Kategorizujte v ňom potraviny, s ktorými ste nemali problém a nezhoršili vaše príznaky. Bude to dobrý pocit, keď uvidíte, koľko skutočne môžete zjesť, aj keď ste obmedzovaní.

IC diéta: pravidelnosť a sebakontrola

Nezabudnite sa porozprávať so svojím lekárom o potravinách a nápojoch, ktoré môžu ovplyvniť účinky vašej liečby, liekov a doplnkov stravy.

Nebojte sa jesť! Postupom času môžu pacienti s IC pridávať na svoj povolený zoznam stále viac potravín. Keď sa symptómy zlepšia, môžu na príležitostný zoznam pridať ešte viac lahôdok zo zoznamu zákazov.

Ak sa niektorý z vašich príznakov po konzumácii určitého jedla zhorší, okamžite sa vráťte k jednej z už povolených potravín, kým vase ťažkosti úplne nezmiznú.

Kľúčom je dobrá kvalita

Vždy, keď môžete, držte sa čerstvých potravín a prísad vo svojej IC diéte. Spracované jedlá a polotovary často obsahujú konzervačné látky, farbivá a zvýrazňovače chuti, ktoré dráždia močový mechúr. Takže BIO certifikované organické zložky môžu byť oveľa vhodnejšie v strave pacienta s IC.

bolesť močového mechúra

Rovnaký produkt sa môže vyrábať z úplne odlišných prísad a prídavkov od rôznych výrobcov. Takže predtým, ako niečo vylúčite zo svojho jedálnička, vyskúšajte napríklad jeho alternatívu od inej značky, ktorá môže fungovať pri IC diéte.

Pri IC diéte treba brať ohľad aj na potravinové alergie. Alergická reakcia na arašidy alebo kukuricu môže tiež vyvolať reakciu v močovom mechúri, čím sa alergická reakcia znásobí. Ak ste citliví na niektoré zložky, vyhnite sa im, aj keď sa inak považujú za relatívne bezpečné vo vašej IC strave.

Zdroj článku: Interstitial Cystitis Association

Výživový doplnok stravy Alkapure s obsahom glycerofosfátu vápenatého znižuje dráždivý účinok niektorých potravín a nápojov na močový mechúr. Objednať si ho môžete TU.

Prečítajte si viac na túto tému:

Bolesti močového mechúra? – Tak jedzte správne!

Syndróm bolestivého močového mechúra – Verte mi!

Bolesť močového mechúra – takto ženy porazili symptómy