Boli ste u urológa so sťažnosťami prechladnutia ale aj tak máte negatívnu kultiváciu moču? Nie ste sami, infekciu močových ciest môžete mať aj vtedy, ak vám vyjde pozitívny a potom negatívny výsledok. Povedzme si dôvody!

Odborníci z vedy sa zhodujú, že rýchle testy na infekciu močových ciest, nie sú vždy úplne spoľahlivé. Takže ak máte podozrenia, sú na mieste. Dnes medicína používa na zistenie infekcií močových ciest dva testy: jedným je rýchly test, ktorý sa robí v ambulanciách doktorov – možno ho už poznáte ako testovacie prúžky na moč. Druhým je kultivácia moču, pri ktorej musí laboratórium odhaliť pôvodcu ochorenia za 24 až 48 hodín z odobratej vzorky. Podľa článku LiveUTIFree sa tieto metódy používajú od 80. a 50. rokov, no považujú sa za dosť nepresné.

Často sa tiež stretávame s tým, že pacienti užívajú antibiotiká bez testu alebo kultivácie. Takže je možnosť, že neužívajú správny liek, pretože nevedia, s akými baktériami majú do činenia. Liečba môže teda zlyhať. Lekári a pacienti pomerne dobre rozpoznávajú a dekódujú symptómy, no nesprávna liečba môže situáciu výrazne zhoršiť.

U 22-46 % žien s infekciou močových ciest dochádza po prvej infekcii k recidíve príznakov, za čo môže už spomínaná neadekvátna medikácia.

negatívna kultivácia moču
Zdroj obrázku: LiveUTIFree

Čím viac prechladnutí máme, žiaľ, tým je pravdepodobnejšie, že sa s príznakmi budeme musieť znova a znova potýkať. Testovacie prúžky na moč, ktoré sa používajú na detekciu infekcií močových ciest, sú spoľahlivé sotva v 30% prípadov, podľa jednej štúdie.

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo sa kultivácia moču môže vrátiť z laboratória s negatívnym výsledkom.

Dodaný moč nie je sterilný

Je rozšírenou mylnou predstavou, že náš moč je sterilný. Stena močového mechúra má svoju vlastnú mikroflóru. Moč, ktorý sa považuje za sterilný, sa často vracia z laboratória ako kontaminovaná vzorka. Znamená to, že baktérie v ňom, ktoré môžu pochádzať z kože alebo vagíny, nedokážeme rozpoznať. Tieto baktérie však môžu ľahko pochádzať aj z močového mechúra, hoci v skutočnosti je kontaminácia vzorky možným defektným faktorom v štúdii.

V moči sa patogén v skutočnosti nevyskytuje

Pri opakujúcom sa prechladnutí sa patogény zabudujú do steny močového mechúra, takže sa nedajú zistiť v moči, keďže tam nežijú – tvoria biofilmovú vrstvu v stene močového mechúra, ktorá sa tu drží a spôsobuje bolestivé symptómy. Ak baktériu nevieme detekovať, môže za to niekedy aj nadmerné pitie vody. To až priveľmi rozriedi moč, a potom vo vzorke nie je dostatok detekovateľných patogénov.

Test moču nebol navrhnutý na zistenie infekcie močových ciest

Test na testovanie infekcií močových ciest pochádza od vedca menom Kass v 50. rokoch minulého storočia, ktorý test použil na zistenie akútneho zápalového ochorenia panvy u žien. Problém s obličkami sa samozrejme spája s oveľa vyšším počtom baktérií a testy sa ukázali ako spoľahlivé na 80%.

Infekcie močových ciest v dolnej oblasti majú na druhej strane nižší počet zárodkov a testy nemusia byť schopné odhaliť patogén, ale aj tak sú prítomné v močových cestách, močovom mechúre atď. Nikdy preto neignorujte svoje príznaky, aj keď urológ povie, že je všetko negatívne a váš problém nie je urologického pôvodu. Lekári by mali brať vážne aj netestovateľné sťažnosti pacientov.

negatívna kultivácia moču
Zdroj obrázku: LiveUTIFree

Symptómy môžu byť ľahko spôsobené niekoľkými patogénmi

V tomto prípade sa za testovanú kontaminant považuje prítomnosť viacerých baktérií v moči, aj keď sa môže celkom ľahko stať, že symptómy nie sú spôsobené jedným patogénom.

Priemerný test moču nedokáže kultivovať väčšinu baktérií

Žiaľ, testy nedokážu správne napodobniť mikroflóru močového mechúra, takže pri skúmaní vzorky sa nevyhnutne nevytvorí prostredie potrebné na rast baktérií. Zatiaľ čo baktérie v močovom mechúre žijú a množia sa veselo, možno sa nám nepodarí ich rozmnožiť na testovacej miske.

negatívna kultivácia moču
Fotka od Sergio Briones na Unsplash

Zvýšený počet bielych krviniek sa neberie do úvahy

V laboratóriu sa zvýšená prítomnosť bielych krviniek často nerieši, pretože sa tomu hovorí hnis. Ak vaše nálezy preukazujú vysoký počet baktérií a bielych krviniek, môžete si byť takmer istí, že vaše telo bojuje s infekciou. Ak však nie sú abnormálne, prítomnosť infekcie močových ciest sa vôbec nedá vylúčiť.

Odobrať sterilnú vzorku moču je takmer nemožné

Vzhľadom na ženské anatomické črty – vagína a pysky ohanbia sú okolo otvoru močovej rúry, je takmer nemožné odobrať niekomu dokonalú „nekontaminovanú vzorku“.

Zdroj článku: LiveUTIFree (2022), National Library of Medicine (2015)

Prečítajtie si viac podobných článkov:

Syndróm bolestivého močového mechúra

Prechladnutý močový mechúr?

Bolesti močového mechúra? – Tak jedzte správne!